Като цяло съществува риск растенията да не получават достатъчно дневна светлина през тъмния сезон и на закрито като цяло. Недостигът на светлина** ги прави податливи на вредители или те умират.
Растителните лампи се използват предимно за безопасна хибернация. Въпреки това те могат да се използват и за целогодишно отглеждане в домашни условия в тъмни зони и като продължение на дневната светлина. Освен това много разсади могат да се отглеждат по-рано, например артишок, патладжан или чушки.
Освен в частни домове, лампите за растения се използват и в цветарски магазини и разсадници, например.
За да се стимулира фотосинтезата на растенията чрез изкуствено осветление, са необходими специални източници на светлина - обикновените източници на светлина не са подходящи. Най-важната разлика между обикновената лампа и лампата за растения е в цветовия спектър, т.е. в състава на светлината.
Естествената дневна светлина съдържа всички дължини на вълните. Растенията се нуждаят основно от синята и червената част. Затова растителните лампи имат и повече червени и сини компоненти, което обяснява виолетовата светлина. Само тази светлина има фотобиологичен ефект върху растежа и цъфтежа.
Както и в други области на изкуственото осветление, много лампи за растения вече работят с LED. Така разходите за електроенергия остават ниски дори при естествено по-дълго време на светене.
Това зависи изцяло от вида растение. Тропическите и субтропическите растения например се нуждаят от 12 до 14 часа светлина. Освен това нуждата от светлина се променя в зависимост от етапа от жизнения цикъл на растението.
За повечето растения е необходим и тъмен период - пропускането на тъмната фаза не винаги води до по-бърз растеж.
За регулиране на продължителността на осветяване на растителните лампи се препоръчват таймери** или интелигентни решения за управление.
Лампите за растения са специализирани лампи, в този случай за използване при отглеждане на растения. Светлината от тези специални лампи не е подходяща за осветяване на жилищни помещения.
Освен това трябва предварително да се обмисли областта на приложение. Ако растителните лампи се използват във влажни помещения, за да бъдат водоустойчиви, те трябва да имат висока степен на защита IP, например IP65.
Имате ли нужда от добър съвет за лампи за растения или имате друг въпрос за светлината и осветлението? Тогава се свържете с нас на контакт.
Зачеркнатите цени в Lumories.bg съответстват на препоръчаната от производителя цена.
Всички цени са в лева, с 20% ДДС и без разходите за доставка