Всъщност е много просто: защото просто се нуждаете от повече светлина за работата си на бюрото, отколкото може да осигури осветлението на тавана.
Мозъкът ви работи на пълни обороти с различните задачи на бюрото ви. Но не само това, а и очите ви, и за да не ги разочаровате, освен общо осветление ви трябва и добро осветление за задачите - настолна лампа.
Това ви осигурява точна, незаслепяваща светлина, която ви помага да изпълнявате различните задачи и дейности на бюрото си, т.нар. "задачи по осветлението". визуални задачи, текстове, изображения и предмети просто стават по-видими. Очите са отпуснати и не се уморяват толкова бързо, предотвратява се дискомфорт или дори главоболие.
На първо място: общото осветление (напр. таванни лампи) и осветлението за задачи (настолни лампи) се допълват взаимно. Така че не разчитайте само на един от двата продукта за работа на бюро. В противен случай няма да разполагате с достатъчно светлина или ще има прекалено голям контраст между светлина и тъмнина.
Освен това ...
Контравъпрос: Левичар ли сте или десничар?** Странно, мислите си. Но това е важно при отговора на въпроса. Защото ако сте дяснорък, трябва да поставите лампата си ляворъко на бюрото си. Ако сте левичар, използвайте само дясната страна.
По този начин избягвате да хвърляте сенки върху ноти и други подобни с ръката си. Ако на масата има и компютър, светлината, разбира се, не трябва да е пред екрана - това се разбира от само себе си. С други думи: поставете настолната лампа вляво или вдясно от екрана или зад него. Винаги обаче обръщайте главата на лампата настрани от вас, за да не бъдете заслепени**.
Дали източникът на светлина на настолната лампа може да се сменя, зависи от модела.
Ако светлинните източници са незаменяеми, това е модел с фиксирани светодиодни лампи, които използват многобройните технически предимства и компактност на светодиодната технология. Това е така, тъй като постоянно инсталираните светодиоди позволяват много сложни дизайни.
За осветители с трайно монтирани светодиоди, на енергийния етикет ще намерите бележката "Светодиодните лампи не могат да се сменят в осветителя".
Ако лампите могат да бъдат заменени, на енергийния етикет ще намерите и бележката "Това осветително тяло е подходящо за енергийни класове:". В подробностите за артикула ще намерите и информация за гнездото, напр. E27 или E14. След това можете да решите дали действително искате да завиете халогенна или LED светлина. Защото всяко осветително тяло със стандартизиран цокъл, например E14 или E27, е подходящо и за съответната LED лампа.
Ако не става въпрос за настолна LED лампа с трайно монтирани светодиоди, изборът, разбира се, зависи изцяло от вас. Но нека бъдем честни: наистина ли все още мислите дали да изберете LED или халогенни лампи? Независимо дали използвате LED ...
Или какво мислите вие?
Дори и по-малко ярка настолна лампа с около 200 лумена е по-добре, отколкото никаква. Въпреки това **400-500 лумена се препоръчват за продължителна и ефективна работа. ** Все още е твърде тъмно? Или вече е прекалено светло? Тогава трябва да изберете светлина с димер. Това ви позволява удобно да регулирате яркостта (можете да разберете дали светлината има димер в подробностите за продукта).
Също така не забравяйте, че освен настолно осветление трябва да имате и добро общо осветление. По този начин се избягват твърде силните контрасти между светло и тъмно. В противен случай ще се уморите още по-бързо, отколкото вече сте, от скучната работа с документи.
Когато избирате цвета на светлината на настолната лампа, е препоръчително да изберете ясна и ярка светлина, т.е. универсална бяла светлина. Това съответства на около 3300-5300 Келвина и има малко по-трезво и обективно въздействие върху нас.
Ако обаче тази светлина все още не е достатъчно трезва за вас, можете да използвате бяла дневна светлина (над 5300 келвина). Или пък може да решите да оставите документацията зад гърба си и да предпочетете да се отпуснете на топла бяла светлина (под 3300 келвина). Всичко това е възможно с една-единствена настолна лампа, при която можете да настроите цвета на светлината индивидуално, например нашите настолни лампи от Philips Hue.
Да имате достатъчно светлина на бюрото си е добре. Но наличието на няколко екстри не може да навреди? Няма проблем. Можете да избирате от многобройни екстри за настолните лампи. Можете да разберете дали избраната от вас светлина предлага желаните екстри в подробностите за продукта.
*В детайлите на статията можете да разберете дали съответната светлина предлага тази екстра - или да се свържете с нашите специализирани консултанти, които ще ви дадат индивидуални препоръки. _*Тук_ ще намерите нашия формуляр за контакт.
Зачеркнатите цени в Lumories.bg съответстват на препоръчаната от производителя цена.
Всички цени са в лева, с 20% ДДС и без разходите за доставка