Съществуват многобройни възможности за приложение на високоволтовите осветители за вграждане, известни също като НВ прожектори за вграждане. Те се доказват като прожектори за осветяване на рафтове, както и за цялостно осветяване на всекидневната. Допълнително монтираните прожектори улесняват осветяването на всеки ъгъл на помещението.
Голямото предимство на прожекторите за вграждане е техният компактен дизайн: След монтажа цялата технология се скрива в мебелите, тавана или стената, като остава видим само декоративният пръстен. Това прави малките помещения да изглеждат по-големи**, тъй като в помещението не стърчат голямоформатни осветителни тела. Това прави високоволтовите прожектори за вграждане интересни например за коридори.
Предварителна забележка: Електрическата инсталация трябва да се извършва само от електротехник, за да се гарантира, че са спазени всички изисквания за безопасност.
След електрическата инсталация се пробива отвор в окачения таван. Размерите на отвора се определят от съответния продукт. За да инсталирате високоволтовия прожектор за вграждане, обикновено се натискат придържащите щипки на гърба и мястото се поставя в пробития отвор.
Това зависи от продукта. Съществуват високоволтови осветителни тела за вграждане с малка дълбочина на монтаж, за които е достатъчна кухина от 30 mm, например.
Ако не искате окаченият таван да прави помещението ненужно по-ниско, също трябва да изберете такива осветителни тела за вграждане. Тъй като окаченият таван винаги означава, че стаята е малко по-малка.
Като правило, високоволтовите прожектори за вграждане използват GU10 рефлекторна лампа с халогенна технология. Днес обаче има и лампи за вграждане с фиксирани светодиоди, както и подходящи светлинни ретрофити за класическите цокли GU10.
Важна забележка при преминаването от халогенни лампи GU10 към LED GU10: новият източник на светлина трябва да има сравнима яркост (в лумени), подобна цветна температура (в келвини), добро цветопредаване (от Ra 80) и сравним ъгъл на снопа, например 40° за определен светлинен конус или 110° за широкообхватно осветление.
Високоволтовите прожектори за вграждане не се нуждаят от трансформатор. Както при всички осветителни тела за вграждане, отделните точки са свързани помежду си, т.е. има кабел от едно осветително тяло до следващото. При 230-волтовите лампи (високо напрежение) няма ограничение за броя на точките, които могат да се свържат последователно.
Решението дали да изберете високо или ниско напрежение често се определя и от местоположението. Например в баните, особено в двете вътрешни защитени зони, могат да се използват само 12-волтови системи (ниско напрежение).
При монтаж в банята електричеството се среща с влагата, поради което съветът монтажът да се извършва само от електротехник трябва да се приема още по-сериозно, тъй като може да има опасност за живота.
Когато се монтира в банята, това зависи от защитената зона, в която ще се монтира светлината:
Съвет: Искате ли повече гъвкавост с вашите прожектори за вграждане? Открийте и интелигентни прожектори за вграждане от Philips Hue.
Нуждаете се от експертен съвет относно избора, инсталацията или монтажа на високоволтови прожектори за вграждане? Или имате друг въпрос за светлината и осветлението? Ако е така, нашият екип от специалисти ще се радва да ви помогне: към формуляра за контакт .
Зачеркнатите цени в Lumories.bg съответстват на препоръчаната от производителя цена.
Всички цени са в лева, с 20% ДДС и без разходите за доставка