Пряко осветление
Източниците на светлина, които са насочени към помещението или към обектите, се наричат пряка светлина. Тази форма на осветление може да се използва по различни начини: от една страна, за общо осветление, а от друга - за осигуряване на допълнителна светлина за определени зони или за подчертаването им по живописен начин.
Каква е разликата между директно и индиректно осветление?
При индиректното осветление светлината първо попада върху повърхност, например стена или таван. Оттам тя се отразява в стаята. Светлината от непрякото осветление е мека и без сенки. Директното осветление създава светлинен конус и ясни, зависещи от посоката сенки. Лампите на огледалата за обратно виждане са пример за непреки източници на светлина.
Директно осветление на дивана с отворена дъгова лампа.
Непряко осветление чрез екранирани източници на светлина.
Какво трябва да се вземе предвид при директното осветление?
При директна светлина се уверете, че тя не свети директно в очите и не ги заслепява, напр. с прожектор при изкачване на стълби. Освен това трябва да бъде подравнен така, че светлината да не се отразява от отразяващи повърхности, като например телевизионни екрани. В противен случай ще се появят така наречените отразени отблясъци.
Примери за приложение на директна светлина
Индивидуални прожектори и прожектори осветяват нощното шкафче или скрина, например. Светлината е насочена директно към важната област. По този начин могат да се поставят и предмети, например фигура.
Светлината за четене на рамото на таванния прожектор също е пряк източник на светлина, който се използва за осветяване на определена зона - в този случай на книгата или вестника.
Свободностоящите офис осветителни тела често имат компонент за директна светлина, който осветява бюрото, и компонент за индиректна светлина, който свети към тавана и осигурява меко осветление на помещението.
Осветлението на пътеки е класическо приложение за директна светлина в открити пространства. Светлинните лъчи на алеите се свързват и осигуряват добре осветена пътека.
Гъвкавите прожектори с шипове са идеални за градината и нейната променяща се растителност. Те придават облик на цветните лехи и храстите, като ги осветяват отдолу. Така се създават интересни ефекти на светлината и сенките.
Работните повърхности под кухненските шкафове са пример за зона, която често е твърде тъмна и се нуждае от допълнителен източник на светлина. Мебелните лампи са едно от решенията.