ZigBee
за къщи и търговски сградиZigBee е енергийно ефективен радиопротокол, предназначен за безжични мрежи с малки обеми данни. Това включва предимно автоматизация на интелигентния дом, т.е. автоматизация на осветлението, щорите и други устройства. Продуктите ZigBee могат да бъдат безпроблемно интегрирани в системи за интелигентен дом, като Philips Hue, и след това могат да бъдат управлявани с помощта на централно приложение - в този случай приложението Hue. Въвеждането на ZigBee 3.0 създаде единен стандарт за всички устройства в сградите, свързани в мрежа, което драстично увеличава съвместимостта.
Какво трябва да знаете
чрез ZigBeeZigBee може да се използва за широк спектър от ежедневни приложения. В свързаната в мрежа сграда (и нейната външна зона) устройствата могат да се включват и изключват и да се управляват чрез приложение или глас. Това включва например регулиране на осветеността, управление на моторни ролетни щори и щори, както и управление на отоплението.
Устройствата ZigBee са свързани помежду си в безжична мрежова мрежа. Това означава, че обхватът може да се разширява почти по желание. Ниската консумация на енергия позволява интегрирането на сензори и превключватели, захранвани с батерии. Устройствата ZigBee са съвместими и със системи за интелигентен дом като Philips Hue.
В сравнение с WLAN предимството на ZigBee е, че безжичният стандарт не е ограничен до обхвата на маршрутизатора. Устройствата ZigBee комуникират помежду си - всяко устройство е едновременно предавател и приемник на команда. Например сигналът от дневната се предава към външното осветление.
Докъде достига ZigBee?
Както при WLAN/WiFi и Bluetooth, обхватът на радиовръзката е между 10 и 20 метра в зависимост от мощността на предаване. Диапазонът може да бъде повлиян от фактори като строителния материал и неговата дебелина, но също и от интериорния дизайн - например винилови тапети. Комуникацията между продуктите ZigBee (мрежа от мрежи, възможна и с технологията Bluetooth mesh) може да увеличи обхвата: Всички задвижващи устройства създават радиопътеки помежду си. Ако се изпраща сигнал - например за включване на осветлението - сигналът търси най-добрия възможен път за предаване на данни. Само разстоянието между два продукта не трябва да надвишава 10-20 метра.
За кои области на приложение е подходящ ZigBee?
Областите на приложение в домашната автоматизация включват осветление, отопление, щори и камери. Продуктите ZigBee не са кабелни. Това означава, че устройствата ZigBee могат да се използват не само в жилища, обитавани от собственици, но и в апартаменти под наем и за просто модернизиране. Когато се премествате, просто вземате продуктите със себе си.
Продуктите ZigBee също така подобряват удобството и безопасността на открито. Мрежовата мрежа може да достигне до всяко кътче на откритата площ и например до градински навес. В допълнение към външното осветление отделни сензори, захранвани с батерии, и външни камери осигуряват цялостна допълнителна сигурност на имота.
В професионалния сектор ZigBee впечатлява с ниската си консумация на енергия и обхват. Дори при архитектурни предизвикателства като стоманобетонни стени има много възможности за автоматизация и мониторинг на сгради. Възможно е и преоборудване, без да се налага изрязване или окабеляване.
Безопасен ли е ZigBee?
Предаването на данни между приложението, концентратора и ZigBee устройствата е криптирано. При криптирането се използва 128-битов алгоритъм AES-CCM в съответствие със спецификацията на ZigBee и следователно е защитено от подслушване. Ако ZigBee се използва основно за управление на осветлението в сградата, рисковете са ограничени. Производителите също така непрекъснато работят по актуализации на сигурността.
Какво представлява концентраторът ZigBee и кога е необходим?
ZigBee устройствата могат да се използват и без контролен център (например Philips Hue Bridge). В зависимост от продукта обхватът на функциите може да е ограничен. Не е възможна и комуникация между устройствата в мрежовата мрежа. Някои продукти, като например лампите Q-Smart Home на Paul Neuhaus, се предлагат и със съвместими дистанционни управления, които улесняват управлението им без концентратор.
ZigBee хъбът (наричан също мост или шлюз, в зависимост от производителя) е центърът за управление на системата. Само по този начин различните устройства в мрежовата мрежа могат да взаимодействат помежду си или да бъдат управлявани чрез глас или по време на пътуване. Най-широко използваният шлюз за управление на осветлението е Philips Hue Bridge. Повечето от всички ZigBee продукти могат да бъдат интегрирани в него. Друг често срещан ZigBee хъб може да бъде открит вграден в високоговорителите Amazon Alexa Echo.
Кои производители и доставчици са съвместими със ZigBee?
Какво представлява Zigbee Alliance?
Протоколът ZigBee е разработен от ZigBee Alliance като водеща организация. Много известни производители са обединили усилията си в тази организация, като всички те поддържат ZigBee. Освен Philips и други производители на осветителни тела сред тях са Huawei, Amazon, Ikea, Busch-Jaeger, Bosch, Samsung, Siemens, Telekom и Velux. През май 2021 г. съюзът ZigBee Alliance беше преименуван на Connectivity Standards Alliance (CSA) и беше разработен нов бъдещ стандарт: Matter.