Правилно изхвърляне на източници на светлина
Много светлинни източници съдържат ценни ресурси, които могат да се използват повторно чрез правилно рециклиране. Освен това някои стари източници на светлина, като например енергоспестяващите лампи, съдържат малки количества вредни вещества, които могат да застрашат здравето и околната среда. Поради тази причина повечето лампи и осветителни тела не трябва да се изхвърлят заедно с обикновените битови отпадъци, а трябва да се предадат в център за събиране на опасни отпадъци. Възможно е и връщане на продукта на търговеца на дребно.
Бърза проверка: Изхвърляне на светлинни източници
- Лампи с нажежаема жичка
- Халогенни лампи
- Компактни флуоресцентни лампи със или без баласт (енергоспестяващи лампи)
- Флуоресцентни лампи (флуоресцентни тръби)
- Разрядни лампи (включително лампи с метални пари)
- LED лампи
Счупена стара крушка? Купете резервни крушки сега!
Препоръчваме да преминете към LED най-късно при смяна на източника на светлина. Технологията за LED осветление има по-дълъг експлоатационен живот, спестява значително количество енергия и предлага възможност за адаптиране на светлината точно към личния вкус и областта на използване.
Правилно изхвърляне на лампи и осветителни тела
Лампите с нажежаема жичка могат да се изхвърлят в битовите отпадъци, но не и в стъкления контейнер, тъй като металната жичка трудно се отделя от стъклото.
Подобно на лампите с нажежаема жичка, с които са тясно свързани, халогенните лампи принадлежат към битовите отпадъци, а не към стъкления контейнер.
Флуоресцентните лампи - често наричани неонови тръби - съдържат живак и трябва да се изхвърлят в център за събиране на опасни отпадъци.
Поради съдържанието на живак, неповредените енергоспестяващи лампи трябва да се предават в пункт за събиране на опасни отпадъци или в център за рециклиране. Процедурата за повредени енергоспестяващи крушки е обяснена по-долу.
Осветителни тела, например висящи, таванни, настолни или подови лампи, се считат за отпадъчно електрическо оборудване и следователно трябва да бъдат предадени в пункт за събиране. Това се отнася и за декоративни осветителни тела с постоянно монтирани светодиоди, като например светодиодни панели или светодиодни ленти.
Светодиодните лампи също трябва да се предават в пункт за събиране на отпадъци. Като стари електрически уреди те не трябва да се изхвърлят заедно с обикновените битови отпадъци. В LED лампите обаче няма вредни вещества.
Какво да правя със счупените или пукнати енергоспестяващи крушки?
Енергоспестяващите лампи обикновено не се чупят, ако се използват внимателно. След изтичане на експлоатационния им срок те просто се повреждат. **Ако обаче енергоспестяващата лампа се счупи, от нея се отделя живак, който е вреден за здравето.
Запазете спокойствие и следвайте тези инструкции стъпка по стъпка, за да изхвърлите бързо, лесно и безопасно счупената енергоспестяваща крушка:
- Изключете отоплението и климатика
- Проветрете помещението за поне 15 минути
- Не оставайте в стаята през това време.
- Сложете гумени ръкавици
- Сметете фрагментите заедно с твърд картон
- Поставете остатъците в херметически затворен съд (например буркан за консервиране).
- Избършете гладките подове с влажна кърпа
- Поставете кърпата за почистване в херметически затворен контейнер.
- Абсорбиране на прах и отломки от килими, одеяла и тапицерии със самозалепваща се лента
- Поставете самозалепващата се лента заедно с праха и отломките в херметически затворен контейнер.
- Контейнерите не принадлежат към битовите отпадъци, а се предават в пункт за събиране на опасни отпадъци.
- Съдовете за почистване и гумените ръкавици могат да се изхвърлят заедно с битовите отпадъци.