За много хора затъмняването е основна характеристика на дневната. С обикновените лампи с нажежаема жичка и халогенни лампи в комбинация с външен димер винаги е било възможно да се регулира светлината според личните предпочитания и да се направи по-уютна. Днес не всеки източник на светлина може да се регулира, но има много нови алтернативи на класическото регулиране на яркостта - дори без да се инсталира външен димер.
При много от съвременните LED продукти няма нужда от външен димер или смартфон - цялата технология е в източника на светлина. Лампите и осветителните тела с технологии като Easydim, Simply Dim или 3-Step-Dim се регулират с помощта на нормален стенен ключ и без смартфон. Многократното задействане просто превключва нивата на затъмняване.
Интелигентният източник на светлина, поставен в осветителното тяло, може да бъде настроен на желаната яркост по всяко време, без да е необходим допълнителен димер.
Създаване на светлинни сцени със собствени цветове
В зависимост от продукта за интелигентен дом, различните цветове в RGB стаята могат да се използват за задаване на светлинни сцени, които далеч надхвърлят класическото затъмняване.
Затъмняване с безжичен стенен ключ
Интелигентните стенни ключове работят безжично чрез батерия или дори напълно без захранване и се използват като стенен димер или дистанционно управление.
Затъмняване с преносимо дистанционно управление
Много интелигентни светлинни източници могат да се управляват и с помощта на специфично за системата дистанционно управление (включено или предлагано отделно, в зависимост от продукта) като алтернатива на смартфона.
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ: Често задавани въпроси за димирането
Може ли всяка лампа да се затъмнява?
В миналото лампите с нажежаема жичка и халогенните лампи можеха лесно да се регулират с помощта на външен димер или вграден димер - например в подовата лампа. Съвременните LED светлинни източници трябва да бъдат изрично обозначени като димируеми и да изискват подходящ LED димер.
Можете да разберете дали дадена лампа може да се регулира или не в детайлите на статията. Информацията "dimmable: yes" може да бъде открита в подробностите за продукта и върху самата опаковка на лампата.
Как се инсталира класически електронен димер?
Димерите се използват за регулиране на яркостта на светлинните източници. Класическият димер се монтира трайно на стената и замества обикновения стенен ключ. Този тип димери могат да бъдат монтирани сравнително лесно. Въпреки това ви съветваме да се консултирате с електротехник, когато работите с електрически системи, тъй като при неправилна работа с тях съществува опасност за живота.
Когато купувате класически димер, е важно да се уверите, че той е подходящ за източника на светлина. В днешно време това обикновено е светодиоден димер, т.е. димер с изтеглящ се край (или по-рядко с изтеглящ се край), предназначен за работа с димируеми светодиодни лампи и осветителни тела. При някои светодиодни димери можете също така удобно да изберете по-късно дали искате да използвате управление на фазата на водещия или на задния ръб.
Каква е разликата между въртящ се димер и сензорен димер?
С въртящия се димер въртящият се регулатор може да се завърти непрекъснато до желаната яркост. Натиснете , за да включите или изключите лампата. При сензорния димер натискането и задържането на люлеещия се превключвател управлява яркостта. Продуктите обикновено имат функция за запаметяване, която запазва нивото на затъмняване.
Защо моята димируема LED лампа бръмчи и трепти?
Трептенето на светлинния източник при регулиране на яркостта често се случва, ако е използван неправилен димер. Данните от статията за източника на светлина показват кой димер може да се използва. Ако се съмнявате, нашето обслужване на клиенти с удоволствие ще ви помогне.
Какво се случва, когато недимируемите светодиоди се затъмнят?
В този случай димерът и източникът на светлина могат да се повредят. Също така е вероятно източникът на светлина да започне да трепти и да мига, да не светне изобщо или да се повреди преждевременно.
Работят ли вече инсталираните димери с интелигентните лампи?
Не, при интелигентните лампи и осветителни тела съществуващите димери в домашната инсталация трябва да бъдат премахнати, за да не се повредят интелигентните елементи.
Какво означава "невключен димер" / "включен димер" за осветителните тела?
Ако в детайлите на артикула е посочено не само "димируемо: да", но и "димер: включен", значи цялата технология за димиране е вградена в лампата или осветителното тяло. Поради това външните димери не са необходими.
Какво представляват димерите с фазов контрол на предния ръб и димерите с фазов контрол на задния ръб?
Димерите с фазово прекъсване с водещ и водещ край се различават по това за кои видове лампи са подходящи. И двата елемента са подходящи за променлив ток. Управлението на фазата на предния ръб (обозначено с L на димера) е подходящо за индуктивни товари, например ако преди него е свързан конвенционален трансформатор, и за димируеми енергоспестяващи лампи. Управлението на изключването на фазата (обозначено като C на димера) е подходящо за капацитивни товари, например ако преди него е свързан електронен трансформатор.
Димерите с означение "R" са подходящи за чисто омични товари, например лампи с нажежаема жичка или халогенни лампи. "Универсалните димери" - RC, RL или RLC - са съвместими с няколко типа и в някои случаи сами разпознават кой товар е свързан. Лампите с нажежаема жичка и халогенните лампи с високо напрежение могат да се димират с димери R, L и C, а халогенните лампи с ниско напрежение - с L (конвенционален трансформатор) или C (електронен трансформатор), в зависимост от трансформатора. Светодиодните лампи и осветителни тела често могат да бъдат димирани с фазови димери за водещ или заден край.
Дадено осветително тяло има вграден димер, как да намеря правилния източник на светлина?
Технологията за димиране често е вградена директно в осветителното тяло и не е необходим допълнителен димер. Ако източникът на светлина е трайно вграден в осветителното тяло, не е необходимо да се разглежда нищо друго. Ако обаче светлинният източник може да се заменя, заменяемият светлинен източник трябва да бъде съобразен с димера, който се различава при отделните осветители. Нашият екип за обслужване на клиенти с удоволствие ще ви помогне да изберете подходящия източник на светлина.
Имам стенен димер, как да намеря правилния източник на светлина?
Ако вече е инсталиран димер, типът на димера определя кой източник на светлина може да се използва. Ако не сте сигурни, вашият електротехник или нашата консултантска служба с удоволствие ще ви помогнат да изберете правилния източник на светлина. В идеалния случай трябва да разполагате с универсален светодиоден димер, който ви позволява да избирате между управление на фазата на предния и на задния край и е лесно съвместим с димируеми светодиодни лампи (но не и с лампи за интелигентен дом).
Нямам нито стенен димер, нито осветително тяло с възможност за димиране, как мога бързо и лесно да монтирам димиране?
Ако не е инсталиран димер и нито едно от осветителните тела няма вграден димер, удобството на димирането е особено лесно за дооборудване: с интелигентни светлинни източници. Те се управляват чрез смартфон, дистанционно управление или безжичен стенен ключ. Последните обикновено могат да се монтират на стената с помощта на лепящи ленти и след това работят като класически стенен димер.
Какво означават WarmGlow, GlowDim, DimTone, DimToWarm и Sunset Dimming за LED лампите?
Лампите с нажежаема жичка и халогенните лампи излъчват по-топла светлина, когато са затъмнени: температурата на волфрамовата жичка се понижава, което води до светлина с по-силен червен компонент. Обикновената LED лампа с възможност за димиране обаче запазва цветовата си температура. За пресъздаване на ефекта има специални димируеми LED лампи, които в зависимост от производителя носят имена като WarmGlow, DimTone, GlowDim, Dim to Warm или Sunset Dimming.
Тези светодиодни лампи обикновено са снабдени с допълнителни червени светодиоди, които стават по-ярки при затъмняване в сравнение с топлобелите светодиоди и следователно осигуряват по-червена светлина. Цветовият температурен спектър се различава при отделните продукти.
Зачеркнатите цени в Lumories.bg съответстват на препоръчаната от производителя цена.
Всички цени са в лева, с 20% ДДС и без разходите за доставка