Дизайнери на светлина

Дизайнери на светлина

Осветление с изящество и чар

Тези жени знаят какво представлява съвременният дизайн: Дизайнерите на светлини от всички големи марки ни вдъхновяват с изтънчени светлинни скулптури, елегантни аксесоари за осветление и иновативни осветителни тела, които носят усещане за добро настроение - както и със своя неповторим чар!

Monica Armani

Monica Armani

Естетика на осветлението за Luceplan

Той носи ясния подпис на Monica Armani: висящата лампа Silenzio, която тя проектира за Luceplan. Осветителното тяло съчетава текстилната естетика с иновативния ефект на звукопоглъщане за по-уютна атмосфера в помещението. Дизайнерката създава точно тази изтънчена връзка и в други свои архитектурни проекти, например в салона за групата Poltrona Frau.

Луси Колдова

Луси Колдова

Поетичен дизайн за Fabbian

Той носи ясния подпис на Monica Armani: висящата лампа Silenzio, която тя проектира за Luceplan. Осветителното тяло съчетава текстилната естетика с иновативния ефект на звукопоглъщане за по-уютна атмосфера в помещението. Дизайнерката създава точно тази изтънчена връзка и в други свои архитектурни проекти, например в салона за групата Poltrona Frau.

Elisa Giovannoni

Elisa Giovannoni

Висококачествено осветление за Slamp

Работила е с най-големите - като Микеле Де Луки. Днес тя е една от тях: Елиза Джованони. Известна е като дизайнер и архитект в Giovannoni Design, като преподавател в Domus Academy и Scuola Politecnica di Design в Милано, както и със своите осветителни тела, включително висящото осветление Kalatos. Тя ги проектира за Slamp по модела на традиционните плетени изделия.

Gae Aulenti

Gae Aulenti

Култови осветителни тела за Martinelli Luce

Нейната настолна лампа Pipistrello, която проектира за Martinelli Luce през 1965 г.: незабравима, модерна класика! Животът на Гае Ауленти, която почина през 2012 г., преминава през много етапи. В допълнение към работата си като архитект и дизайнер тя е известна с проектирането на Националния музей за модерно изкуство в Париж и Националния музей за изкуство на Каталуния (Museu Nacional d'Art de Catalunya) в Барселона.

Карлота де Бевилакуа

Карлота де Бевилакуа

Изящна светлина за Artemide

Карлота де Бевилакуа е считана за визионер в областта на дизайна на осветление. Амбицията на съпругата на Ернесто Гисмонди (основател на Artemide), който почина през 2020 г., е да разработи светлината на бъдещето, която преди всичко да осигурява благосъстоянието на хората. В качеството си на вицепрезидент на Artemide Карлота де Бевилакуа проектира настолната лампа Come Together с акумулаторна батерия и - заедно с дизайнерката Паола ди Арианело - стъклената настолна лампа Empatia.

Джета Шейб

Джета Шейб

Изящна светлина за Forestier

Джета Шейб проектира сериите осветителни тела Carpa и Oyster за Forestier. Бивш студент по промишлен дизайн в Берлинския университет по изкуствата, художникът се установява в Барселона. Оттам тя разработва продукти за международно признати фирми за интериор. Нейното кредо: "И най-красивата мебел няма да бъде удобна без подходящо осветление."

Elise Fouin

Elise Fouin

Композиции на осветление за Forestier

Елиз Фуен е специализирана в създаването на все нови и нови композиции от материали. Така е създадена нейната серия осветителни тела Papillon за гамата Forestier. Нейният девиз е да не се ограничава в рамките на един стил, а да се занимава открито с дизайн. Освен лампи експерименталният дизайнер е създал множество мебели, както и прибори за хранене и килими.

Мария Бернтсен

Мария Бернтсен

Изящни осветителни тела за Nordlux

За Nordlux и DFTP by Nordlux Мария Бернтсен вече е проектирала голям брой осветителни тела и цели серии осветителни тела, включително наградената настолна лампа Glossy, съставена от стъкло и мрамор. В допълнение към увлечението си по дизайна на осветителни тела, Мария Бернтсен има десетилетия опит в областта на мебелния и продуктовия дизайн, както и в декорацията, и работи в своето дизайнерско студио в Копенхаген от 1992 г. насам.

Ана Краш

Ана Краш

Весело светлинно изкуство за HAY

След като изучава дизайн на мебели и интериорна архитектура в Университета за приложни изкуства в Белград, Ана Краш се премества в Ню Йорк. Оттам тя реализира множество проекти в областта на дизайна на предмети, изкуството, фотографията и модата. Тя проектира висящата лампа Bonbon за Hay - ръчно навита лампа от памучна и найлонова прежда с различни цветни фасети.

Йонна Вотрен

Йонна Вотрен

Поетичен усет за осветление за Foscarini

Тя се стреми да създава предмети, които са разбираеми, но в същото време съдържат елемент на изненада и поезия: Френската дизайнерка Йонна Вотрен е удостоена с наградата "Grands Prix de la Création de la Ville de Paris" през 2011 г. От собственото си дизайнерско студио тя работи в различни сътрудничества в цяла Европа. Тя проектира серията осветителни тела Chouchin и настолната лампа Binic за Foscarini.

Силхе Несдал

Силхе Несдал

Безпрецедентно вдъхновение за осветление в Северна Европа

С висящото осветително тяло Reveal дизайнерката Силйе Несдал накратко представя съвременното търсене на семпъл, но изразителен скандинавски дизайн. В абажура с издута уста е разположен тръбен LED светлинен елемент, който не само подчертава скандинавския, но и много други интериорни стилове и осигурява топла светлина. Израснала в норвежките фиорди, Силйе Несдал прославя занаятчийските традиции на своята родина.

Odile Decq

Odile Decq

Футуристични светлинни обекти за Luceplan

Soleil Noir, което означава "черно слънце", е творческият проект на френската дизайнерка Одил Дек. Футуристично изглеждащото осветително тяло е изключително нетрадиционно, защото освен с органичната си форма изненадва и с материала си - пластмасова пяна. С многобройните си международно признати проекти Odile Decq е символ на бунтарско "преобръщане" на старите конвенции. Нейният почерк: необичайното, радикалното, с нежна строгост.

Патрисия Уркиола

Патрисия Уркиола

Изящно светлинно изкуство за FLOS и Foscarini

Творбите на Патрисия Уркиола заемат място в музеите за изкуство и дизайн в цял свят. Испанският архитект, който вече е удостоен с няколко международни награди, още като дете обичал да разглобява и сглобява вещи. Нейната страст е да открива нови технологии и материали и да ги използва, за да вдъхне живот на творенията си. Проектите на Патрисия Уркиола за FLOS включват серията осветителни тела Almendra Linear. Заедно с Елиана Герото създава серията осветителни тела Caboche за Foscarini.

Грета Магнусон Гросман

Грета Магнусон Гросман

Изящно светлинно изкуство за FLOS и Foscarini

Грета Магнусон Гросман (1906-1999 г.) е смятана за истински пионер в дизайна. През 1940 г. шведката пренася скандинавския стил в Северна Америка, когато се премества в Калифорния, след като се омъжва за джаз музиканта Били Гросман, и открива магазин на известната улица "Родео Драйв" в Лос Анджелис. Сред клиентите ѝ са: Франк Синатра и Ингрид Бергман. През 1947 г. тя разработва може би най-известната си серия осветителни тела, наречена Gräshoppa - истински икони на дизайна, които и до днес обогатяват модерния интериор.

Сигне Хите

Сигне Хите

Пуристични осветителни творби за &Традиция и нови произведения

Вдъхновена от културата и изкуството, Signe Hytte създава декоративни предмети и осветителни тела за интериора, които могат да разказват истории. Дизайнерката, която има собствено студио в Копенхаген, се фокусира върху вниманието към детайлите в творчеството си. Тя проектира серията осветителни тела Journey за &Tradition, която хармонизира сфери и кубоиди. За New Works тя разработва серията осветителни тела Karl-Johan в своя несравним минималистичен стил.

Йохана Форсберг

Йохана Форсберг

Елегантни осветителни тела за Север

Йохана Форсберг описва своето произведение на светлинното изкуство, познато като Heat, като "светещ огнен облак" - наличен в месинг и стомана. Социалният аспект играе важна роля при разработването на тази лампа: за да насърчи творчеството и възможността за артистично развитие, шведският дизайнер влиза в сътрудничество с агенция за развитие, която включва търсещи убежище и безработни мигранти в процеса на ръчно производство на абажура.

Тони Рие

Тони Рие

Вечно разнообразие за Frandsen

Като ръководител на отдел "Дизайн" във Frandsen Тони Рие се характеризира с многостранен почерк: Много от нейните дизайни се фокусират върху изчистени геометрични форми, докато други възприемат атмосферичен подход и изглеждат почти органични. Това, което ги обединява, е жадното любопитство към съвременния дизайн. Сред най-известните осветителни творби на Toni Ries са висящото осветително тяло Air от матирано стъкло с неговата органична игривост и серията осветителни тела Lyss с нейната геометрична простота, оживена от нюанси на заземена цветова палитра.

Емилиана Мартинели

Емилиана Мартинели

Светлинно разнообразие за Martinelli Luce

След като завършва архитектура, Емилиана Мартинели се присъединява към семейната компания Martinelli Luce, основана през 50-те години на миналия век от баща ѝ Елио, един от най-значимите дизайнери на осветителни тела през 60-те и 70-те години на миналия век. Така започва нейното пътешествие в света на дизайна. През годините тя проектира множество осветителни тела за битови и технически приложения, някои от които са отличени с важни международни награди. Тя си сътрудничи с архитекти като Гае Ауленти и Серджо Асти, а днес продължава да работи с важни италиански и чуждестранни дизайнери.

Мариана Пелегрино Сото

Мариана Пелегрино Сото

Дизайн на линейно осветление за Oluce

Минималистичната изтънченост характеризира лампите на Mariana Pellegrino Soto. Венецуелският дизайнер на осветителни тела завършва продуктов дизайн в Istituto Europeo di Design в Рим. През последната година от следването си тя завършва заключителния си проект в сътрудничество с Oluce. До момента тя е проектирала различни осветителни тела и серии за италианския производител на осветителни тела, включително Alba и Cylinda.

Inma Bermúdez

Inma Bermúdez

Светлинна лекота за Marset

Inma Bermúdez внася светлинен акцент в интериора и дневните на открито с преносимата си акумулаторна настолна лампа FollowMe. Испанската дизайнерка започва кариерата си в областта на промишления дизайн и вече е работила в дизайнерския отдел на шведската компания Ikea. Многобройните награди и номинации, като например за наградата за дизайн през 2009 г., подчертават особената стойност на нейния творчески почерк.

Паола Навоне

Паола Навоне

Концепции за осветление с душа за Karman, Fontana Arte и Martinelli Luce

Паола Навоне се характеризира с неуморно търсене и любопитство към формите, материалите, тъканите и структурите. Международно награждаваният архитект и интериорен дизайнер придава дух и душа на своите осветителни тела чрез уникална комбинация от мечтателна изобретателност и ясен език на дизайна. За Karman тя отново показва как могат да се разчупят конвенционалните концепции с висящото осветление Bibendum в различни дизайни. Борова шишарка е моделът на нейното сложно осветително произведение, наречено Pinecone, за Fontana Arte. Серията осветителни тела Kiki е дело на Паола Навоне за Martinelli Luce.